Prohlédnuté produkty

Informace

Autoři

Nakladatelé

Nejstarší listiny Univerzity Karlovy - ed. J. Royt Zobrazit větší

Nejstarší listiny Univerzity Karlovy - ed. J. Royt

VI - 1 - 6

Již použité

vyd. Karolinum v r. 2018, brož. 62 str.

Více informací

1 Položka

Upozornění: poslední kus skladem!

95,00 Kč

Přidat na seznam přání

Parametry

Stav knihy: dobrý

Více informací

V roce 670. výročí svého založení získala Univerzita Karlova dva historické dokumenty významné nejen pro samotnou univerzitu, ale též pro dějiny české a evropské vzdělanosti: originál listiny papeže Klimenta VI., datované 26. ledna 1347 a obsahující papežský souhlas se založením vysokého učení v Praze, a notářský instrument, iniciovaný pražskou kapitulou a datovaný 30. června 1347, s opisem této listiny a výčtem svědků stvrzujících autentičnost opisu. Jde o objev mimořádný, neboť jediné dosud známé vyhotovení listiny se ztratilo na konci druhé světové války.
Listiny byly určeny pro pražského arcibiskupa a z jeho archivu či archivu svatovítské kapituly se za zatím neznámých historických okolností dostaly do soukromého majetku. Univerzitě Karlově byly nabídnuty prostředníkem v druhé polovině června 2018. Pravost listin ověřili naši přední odborníci na paleografii a diplomatiku a obě písemnosti byly uloženy v Archivu Univerzity Karlovy.
Publikace obsahuje faksimile, přepis latinského textu s překladem, obrazovou dokumentaci stavu listin a doprovodné studie.

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Nejstarší listiny Univerzity Karlovy - ed. J. Royt

Nejstarší listiny Univerzity Karlovy - ed. J. Royt

vyd. Karolinum v r. 2018, brož. 62 str.