Prohlédnuté produkty

Informace

Autoři

Nakladatelé

Dialog Evropa XXI, č. 1-2 / 2009 Zobrazit větší

Dialog Evropa XXI, č. 1-2 / 2009

XIV - 6

Nový produkt

vyd. Moravskoslezská křesťanská akademie (MSKA), r. 2009, 120 str., brož.

Více informací

1 Položka

Upozornění: poslední kus skladem!

35,00 Kč

Přidat na seznam přání

Parametry

Stav knihy: dobrý

Více informací

Sociální a zdravotní pomoc na Haiti a v Hondurasu

Revue křesťanské orientace pro vědu a kulturu, 19. ročník, číslo 1-2, r. 2009

Hlavním tématem dvojčísla 1-2/2009 Dialogu Evropa XXI je letošní 9. bioetická konference v Olomouci, která byla věnována misijní pomoci na Haiti a v Hondurasu.

Mezi publikovanými příspěvky z konference stojí za pozornost zvláště článek Pavla Nováčka Partnerství pro rozvoj Haiti, který vychází z projektu Středoevropského výzkumného uzlu a Univerzity Palackého „Globální partnerství pro rozvoj“. Autoři projektu se zaměřili na analýzu indexu kvality a udržitelnosti života pro Haiti jako nejchudší zemi západní polokoule včetně možných scénářů hospodářského a politického vývoje v této zemi.

Nelze však opomenout ani cenné příspěvky zdravotní sestry Jany Smyčkové a lékařsky Kataríny Holečkové, které jsou svědectvím o materiální nouzi a nesnadné cestě k nápravě kvality života obyvatel Haiti.

Rubrika Studie si všímá aktuálních témat i ohlédnutí do historie. Velmi aktuální je publikovaná přednáška prof. Thomase Bremera Konfese a národ ve střední a východní Evropě, která zazněla na 12. mezinárodním kongresu Renovabis v září minulého roku. Ukazuje se, že definice a vzájemný vztah mezi náboženstvím a národem není pro jednotlivé evropské země zdaleka jednotná. Jaký to bude mít vliv na budoucí směřování Evropské unie, to je velká otázka.

Již v minulém čísle Dialogu se redakce zaměřila i na dějiny české křesťanské literatury. V letošním čísle přináší podrobný medailon předkladatele a pedagoga Leopolda Vrly, který patřil k redaktorům katolického časopisu Jitro a také ke spolupracovníkům staroříšského Josefa Floriana.

Novinkou je rubrika Rozhovor. Prvním respondentem je právník a politik Pavel Svoboda, s nímž vedl dialog Pavel Jajtner.

V oddílu recenze se redakce zaměřuje nejen na novinky v odborné literatuře, jako je Chvála lásky našeho předního biblisty prof. Ladislava Tichého, ale také na knihy dosud nepřeložené. Publikace mnichovského arcibiskupa Reinharda Marxe Kapitál – Obrana člověka je pozoruhodná z několika důvodů. Předně jde o působivou polemiku profesora křesťanské sociální etiky s jeho jmenovcem Karlem Marxem. Téma se přímo nabízí: křesťanská sociální etika tváří v tvář obludné hospodářské krizi, o níž mnozí soudí, že jde o umíráček tradičního kapitalismu. Podrobný rozbor knihy, jak jej provádí Pavel Jajtner, ukazuje, že vydat tuto knihu v českém překladu by bylo velmi žádoucí.

V závěru časopisu je přehled nedávných aktivit MSKA, která Dialog Evropa XXI. vydává. Rubrika Ze života církve se vrací k návštěvě Benedikta XVI. v Africe letos v březnu a také přibližuje chystaný projekt Mediálního vzdělávání Božího lidu při České biskupské konferenci.

Četba nového Dialogu může být přínosem nejen pro akademické pracovníky, ale i pro širokou vzdělanou obec napříč konfesemi.

 

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Dialog Evropa XXI, č. 1-2 / 2009

Dialog Evropa XXI, č. 1-2 / 2009

vyd. Moravskoslezská křesťanská akademie (MSKA), r. 2009, 120 str., brož.